Vrh Treskovac se nalazi u parku prirode Gvozdena vrata (Portile de Fier) u Rumuniji. Predstavlja i spektakularan vidikovac iznad Djerdapske klisure, najduže klisure Dunava. Vrh Treskovac je kamena formacija koja privlači poglede svojim posebnim izgledom i vulkanskim stenama koje čine impresivni stenoviti zid. Sa svojih 755 metara, Treskovac je jedan od najviših vrhova prirodnog parka Portile de Fier (Iron Gates ili Gvozdena kapija).
Na ovoj turi nas očekuje:
-
uspon na Treskovac, krov Djerdapske klisure i mitsku planinu stanovnika drevnog Lepenskog vira
-
vožnja fascinantnom đerdapsko-dunavskom magistralom, tamo gde se Dunav bori sa planinama
-
prolazak kroz srpska sela u Rumuniji, čuvara starog srpskog jezika
-
pogled sa rumunske strane na gordu Golubačku tvrđavu u Srbiji
-
spektakularni pogled sa vrha Treskovca na najatraktivnije delove Đerdapske klisure
-
upoznavanje sa istorijom, legendama, običajima i geografijom regiona
MESTO POLASKA | Beograd, pakiralište opštine Novi Beograd |
VREME POLASKA | 6.00h |
UKLJUČENO U CENU | Prevoz busom iz Beograda
Vodič i oranizacija ture |
NIJE UKLJUČENO | Hrana i ostali nepomenuti troškovi |
Dodatne napomene:
- Oprema za turu vrh Treskovac: Duboke planinarske cipele sa vibram đonom, ranac, slojevita garderoba, prilagođena vremenskim uslovima, preporučujemo štapove, poneti dovoljno vode i hrane (grickalice, sendviči, voće).
- Podaci o pešačkoj stazi:
- Dužina: 12 km
- Ukupni uspon/spust: 660 m
- Težina: srednje-laka
- Trajanje: oko 6-7h sa pauzama
- Za realizaciju ture neophodno je minimum 25 prijavljenih.
- Data cena je za članove „Explore Serbia“. Informacije o članstvu možete naći ovde. Za one koji nemaju člansku kartu, cena iznosi 5600 dinara.
- Uslovi za ulazak u Rumuniju: Obavezno poneti pasoš, potrebno je da važenje pasoša traje minimum 3 meseca pre datuma isteka.
- Sopstveni prevoz: za ovu turu sopstveni prevoz nije moguć.
- U slučaju nedovoljnog broja prijavljenih putnika ili nepovoljnih vremenskih uslova, krajnji rok za za obaveštavanje o odlaganju ili otkazu ture od strane organizatora je 2 dana pre polaska.
Atrakcije
Park prirode Portile de Fier ima površinu od 115.655 ha. Pored toga, to je i plovni kanal Dunava koji se nalazi između Buziasa i Gura Vaii. U parku prirode postoji 18 zaštićenih područja flore i faune, podeljenih u nekoliko kategorija. Tu su i zaštićene vrste vodozemaca i gmizavaca (evropski zeleni gušter, Hermanova kornjača i rogata zmija) i sisara (slepi miševi, vukovi, jeleni, jeleni, divlje mačke, medvedi, divlje svinje).
Portile de Fier obuhvata 50 sela, 2 glavna grada (Orşova i Drobeta Turnu Severin). Prema nazivima lokaliteta, vrhova i dolina, naslućuje se velika etnička raznolikost u ovoj oblasti. Pored rumunskog naroda, značajne su zajednice Srba (oko 11,3%), Čeha (4,8%), Roma (1,72%), Mađara (0,73%) i Nemaca (0,39%).
Treskovac je vulkanskog porekla, a sam vrh je ostatak nekadašnjeg vulkanskog grotla, stub očvrsle lave. Zbog toga ima specifične strme strane. Treskovac je dobio je ime po treskanju gromova. Meštani kažu da u vreme nepogode, gromovi pucaju nad Treskovcem.
Smatra se da je predstavljao božanstvo i bio čuvar za stanovnike nekadašnje civilizacije Lepenskog vira. Na na osnovu položaja sunca iznad Treskovca merili su vreme i određivali godišnja doba.
Beograd - podnožje Treskovca
- Polazak iz Beograda u 6.30h.
- Vožnja preko Pančeva i Bele Crkve.
- Dolazak na granični prelaz Kaluđerovo, kontrola pasoša.
- Vožnja đerdapsko-dunavskom magistralom, gde ćemo uživati u pogledima na srpsku stranu Đerdapkse klisure.
- Na oko 85 km od granice, između sela Cozla i Svinita dolazimo na početnu tačku pešaćenja, u podnožje nekadašnjeg vulkana Treskovac.
Uspon na vrh Treskovac
- Priprema i polazak na pešačku turu.
- Staza vodi jednim delom preko livada, zatim kroz šume hrasta, graba i bukve. Zbog bogatstva flore i faune, na Treskovcu postoji posebno očuvano botaničko područje. Prisutan je i banatski crni bor sa svojim uvijenim oblicima usled regionalnih vetrova.
- Sa stenovitog platoa Treskovca otvara se impresivan pogled na Đerdapsku klisuru.
- Pešačka tura zahteva solidnu kondiciju, savladava se visinska razlika od 660 m. Ukupna dužina staze je 12 km, do vrha i nazad se ide istom stazom. Staza se prelazi za oko 6h-7h sa pauzama.
- Nakon pešačke ture polazak za Beograd, gde stižemo u kasnim večernjim satima.