mart-novembar
Datumi
5 dana
Trajanje
12+
Godine
srednja
Kategorija

Da li ste se ikada upitali: Kako je homosapijens prevladao druge čovekolike vrste? Zašto se to desilo? Ova nesvakidašnja hajking avantura će vas uvesti u tajne naše evolucije i otkriti gde je sve to počelo. Na istoku Srbije, postoje vidikovci koji oduzimaju dah, mesta koja morate videti i priče koje morate čuti. Osetite jedinstvenu prirodu istoka i izoštrite svoj pogled na poreklo naše vrste. Ovo je arheološko–antropološko putovanje i magijski pogled na stanje stvari.

Glavne atrakcije putovanja:

  • Beograd – jedan je od najstarijih gradova Evrope koji je oduvek bio na raskršću različitih civilizacija. Svaki korak kroz grad otkriva deo bogate istorije Beograda koji je nekada imao različita imena.

  • Nacionalni park Djerdap – najveći u Srbiji, zaštićenim prostorom obuhvaćeno je čak deset rezervata prirode, deset celina raznovrsnog nasleđa prirode, istorije i lepote, kakvu sa sobom nose velike reke. Djerdapska klisura – najveća rečna probojnica u Evropi, nastala tamo gde je moćni Dunav probio Karpatske planine u dužini od 90 kilometara.

  • Lazarev kanjon – jedan od najneprohodnijih kanjona koga odlikuju jedinstven splet krečnjačkih dolina impozantnih dimenzija, brojni i značajni speleološki objekti, raznovrstan biljni i životinjski svet, kao i lepota predela. Prolazak kroz Lazarev kanjon predstavlja jednu od najatraktivnijih pešačkih staza u Srbiji.

MESTO SASTANKA Beograd
VREME SASTANKA 7.30 h
UKLJUČENO U CENU Četiri noćenja sa doručkom (dva noćenja u Beogradu u hotelu sa 4* i dva u istočnoj Srbiji u hotelu sa 3*), smeštaj u dvokrevetnim sobama

Hiking ture 3 dana sa vodičem

Sve ulaznice za navedene atrakcije

Ručak u seoskom domaćinstvu trećeg dana

Boravišna taksa

NIJE UKLJUČENO Prevoz do Beograda i na navedenim destinacijama

Drugi nepomenuti obroci

Putno osiguranje

Dodatne napomene:

  • Neophodna lična oprema za turu Poreklo – avanturistička hiking tura: Duboke planinarske cipele sa vibram đonom ili duboke udobne sportske patike sa jačim đonom, adekvatna odeća u skladu sa vremenskim prilikama. Ranac sa potrebnom planinarskom opremom za trodnevno planinarenje, punjive boce za vodu (1,5-2 litara dnevno). Preporučujemo i štapove za planinarenje, zaštitu od sunca (naočare, krema sa UV faktorom, kapa, šešir), energetske barove, rezervne majice, dugačke planinarske pantalone, čeona lampa i kabanica.
  • Pešačke ture se preporučuju osobama sa dobrom kondicijom i bez zdravstvenih problema.
  • Prolazak kroz Lazarev kanjon moguć je u jesenjim mesecima (septembar, oktobar i novembar). U slučaju da je vaš dolazak u prolećnim ili letnjim mesecima, pešačka staza obuhvata vidikovce na Lazarev kanjon i vodi grebenom Malinika.
  • Program Poreklo – avanturistička hiking tura se organizuje za minimum 4 osobe i maksimum 15 osoba. U slučaju manjeg broja radi se korekcija cene.
  • Data cena je po osobi i za minimum 7 putnika. Ukoliko je u grupi od 4 do 6 osoba, cena se uvećava za 15 EUR po osobi.
  • Na zahtev možemo organizovati prevoz na navedenim relacijama do Istočne Srbije, kao i transfer od Beogradskog aerodroma do hotela u Beogradu. Cena prevoza zavisi od broja putnika i vrste vozila (auto, van, kombi ili minibus).
  • Ruta puteva za ceo program je ova.
Organizator zadržava pravo korekcije cena usled promena na monetarnom tržištu ili promena cena smeštaja, kao i pravo izmene u programu putovanja (redosled pojedinih sadržaja u programu usled objektivnih okolnosti).
Cenovnik broj 1 od 09.11.2024.
Uz ovaj program važe Opšti uslovi organizatora putovanja turističke agencije Explore Balkans doo, licenca OTP 22/2024, A kategorija.
Tura se izvodi u saradnji sa turističkom agencijom Mirno more iz Majdanpeka.
1

Prvi dan: Beograd

  • Dolazak u Beograd. Smeštaj u hotelu sa 4* zvezdice. Slobodno vreme da istražite ovaj živahni grad i osetite njegovu jedinstvenu atmosferu. Noćenje.
2

Drugi dan: Beograd - Lepenski vir - nacionalni park Djerdap i planinarenje na Miroču

  • Rani doručak u hotelu. Polazak na istok Srbije do 7.30 h. Putovanje Dunavskom magistralom na relaciji: Beograd – Požarevac – Golubačka tvrđava – arheološko nalazište Lepenski vir (dužina puta: 170 kilometara).
  • Dolazak na arheološki lokalitet Lepenski vir oko 10 h.
  • Lepenski vir je najstarije naselje homosapijensa u Evropi. Reč je o prvom organizovanom ljudskom naselju na otvorenom (lokalitet se nalazi u Đerdapskoj klisuri) koje je osnovano pre više od 8000 godina. Lepenci su ovu lokaciju pažljivo birali i tu oformili kulturu koja je trajala čitavih dve hiljade godina u kontinuitetu, i to u periodu od 6500 do 4500 godina pre nove ere. Do otkrića lokaliteta Lepenski vir, došlo je tokom opsežnih istraživanja u Đerdapu koja su vršena zbog izgradnje hidroelektrane Đerdap I.
  • Upoznavanje sa njihovim načinom života, arhitekturom i jedinstvenim kamenim skulpturama – ribolikim licima ljudi. Zadržavanje na lokalitetu: oko 90 minuta.
Lepenski Vir
Skulptura „Vodena vila“ 6300-5900 pre nove ere
  • Nastavak putovanja kroz Nacionalni park Djerdap (vožnja oko 35 minuta i dužina puta oko 40 kilometara). Hajking tura počinje odmah do Velikog Kazana – najdubljeg i najužeg mesta na Dunavu (dubina 94 metra i širina 157 metara).
  • Pešačka staza ide kroz oblast Nacionalnog parka sve do vidikovca Ploče, a potom i do najvišeg vrha klisure Veliki Štrbac (768 metara nadmorske visine). Navedeni vrh je deo planine Miroč. Miroč planinu čine planinski vrhovi Štrbac koji se uzdižu iznad Đerdapske klisure i njenog najužeg dela Dunava u Evropi. Veliki i Mali Štrbac su rezervati prirode i najatraktivniji delovi Nacionalnog parka Đerdap, sa raznovrsnom i reliktnom vegetacijom. Ovde svaki ljubitelj prirode može pronaći svoj kutak za uživanje u fascinantnim vidikovcima i jedinstvenoj prirodi.
Miroč Veliki Štrbac Đerdap
Vrh Veliki Štrbac, Miroč
  • Podaci o planinarskoj stazi: staza je srednje težine i ukupne dužine oko 16 kilometara, visinska razlika od polazne do završne tačke je 700 metara, vreme trajanja ture je oko 7 sati.
  • Dolazak u hotel „Golden Inn“ u Majdanpeku u večernjim satima. Smeštaj u sobe.
3

Treći dan: Majdanpek - pešačka tura Lazarev kanjon

  • Doručak u hotelu. Vožnja na relaciji Majdanpek – Bor – Zlot – Lazareva pećina u dužini oko 90 km.
  • Pored svoje zastrašujuće lepote, Lazarev kanjon odlikuje geomagnetna anomalija, u svetu poznata kao Zlotska geomagnetna anomalija. Uzrok značajno pojačanog magnetizma u ovom kanjonu mogu biti naslage ruda ili specifične frekvencije iz središta zemlje.
  • Pešačka ruta počinje kod Lazareve pećine i nastavlja se oko 7,50 kilometara kroz Lazarev kanjon. Prvih 2,5 km je lagana šetnja isušenim koritom reka ali nakon toga, počinje znatno teži deo staze. Na nekoliko mesta nailazi se na džinovske kamene blokove, koji su pregradili korito. Uz njih se mora pažljivo penjati. Povremeno je neizbežno provlačenje ispod ili obilaženje oko ogromnih oborenih stabala.

prolazak kroz Lazarev kanjon

  • Većim delom godine dno Lazarevog kanjona je suvo. Zbog veoma strmih i nedostižnih stenovitih litica, nije u potpunosti ispitan. Kanjon je poznat po mnogobrojnim pećinama i jamama. Dužine je oko 9 kilometara i visinom litica od 300 do 400 metara. Kanjon je nastao delovanjem triju reka (sada ponornica): Mikulj, De Mižlok i Vej. Litice kanjona su vertikalne i ravne, usečene u krečnjački masiv Južnog Kučaja. Na najužem delu širina kanjona iznosi manje od 7 metara.
  • Na jednom delu kanjona sledi uspon grebenom u dužini od oko 700 metara do vrha kanjona i potom se šumskim putem odlazi do vidikovca Kovej (koji se nalazi na 740 metara nadmorske visine). Uživanje i pauza za fotografisanje na vidikovcu. Ispod vidikovca je upravo i najveća dubina kanjona, gde je sa desne strane doline gornji rub vertikalnih litica na 375 m iznad dna kanjona, a sa leve strane dubina vertikalnog usecanja iznosi 330 m.
Lazarev kanjon vidikovac Kovej
Lazarev kanjon, vidikovac Kovej
  • Obilazak pećine Naroda (jedinog mesta gde su Vlasi mogli „čitati“ prošlost), poseta vidikovacima Petrine stene i ručak u planinskoj kućici iznad kanjona.

pećine u Lazarevom kanjonu

  • Na kraju staze sledi jak uspon ka vidikovcu Kovej sa koga se pruža fenomenalan pogled na Lazarev kanjon. Pauza na vidikovcu. Ispod vidikovca je upravo i najveća dubina kanjona, gde je sa desne strane doline gornji rub vertikalnih litica na 375 m iznad dna kanjona, a sa leve strane dubina vertikalnog usecanja iznosi 330 m.
  • Podaci o pešačkoj stazi: Staza je srednje težine i ukupne dužine je 16 kilometara, visinska razlika od polazne do završne tačke je 500 metara, vreme trajanja avanture je oko 8 sati.
  • Važna napomena: prolazak kroz Lazarev kanjon moguć je u jesenjim mesecima (septembar, oktobar i novembar). U slučaju da je vaš dolazak u prolećnim ili letnjim mesecima, pešačka staza obuhvata vidikovce na Lazarev kanjon i vodi grebenom Malinika. Dužina staze je 14 km, spada u laku kategoriju, sa ukupnim usponom od oko 400 m.
  • Povratak u hotel „Golden Inn“ u Majdanpeku u večernjim satima.
4

Četvrti dan: Majdanpek - Beli Izvorac - Valja Prerast - Rajkova pećina - Beograd

  • Doručak i odjavljivanje iz hotela. Vožnja do polazne tačke za obilazak vodopada Beli izvorac i Valja Prerasta (dužina puta: 15 kilometara).
  • Beli Izvorac je jedan od retkih kaskadnih vodopada u Srbiji. Visina najvišeg vodopada je 16 metara. Nizvodno od vodopada, postoje pregrade od bigra (mala jezera) prečnika do 10 metara i dubine oko 2 metra. Ujedno, Mala pećina predstavlja jedno od najstarijih nalazišta materijalne kulture homo sapiensa u Jugoistočnoj Evropi. Pre 40 milenijuma – neandrtalci i homo sapiensi bili su dobre komšije (živeli su jedni pored drugih u dve pećine udaljene samo 100 metara).
vodopad Beli Izvorac Majdanpek
Beli Izvorac, Spomenik prirode, Majdanpek: Dragoslav Ilic, CC BY-SA 4.0
  • U neposrednoj blizini vodopada je izvorište Belog Izvorca i dve kraške pećine, koje su bile nastanjene pre više od 40.000 godina (Kozija i Mala pećina). U Kozjoj pećini, pronadjeni su ostaci neandretalaca, takođe i razni artefakti (kamene sekire i vrhovi koplja).
  • Fascinantni kameni luk (u narodu poznat kao „šuplja stena“ ispod koje prolazi reka) nalazi se par kilometara dalje. Šuplja stena je jedan veličanstven kameni most koji je je reka Valja Prerast izvajala svojim poniranjem. Reka Valja Prerast je usekla prolaz kroz krečnjake stare oko 130-150 miliona godina, stvorivši najvišu prerast, odnosno prirodni kameni most. Ovaj prirodni kameni most, Valja Prerast, je najviši kameni luk u Evropi. Svojom visinom od preko 49 metara i širinom u dnu od oko 10 metara, dominira okolinom u svojoj lepoti, pogotovo kada u popodnevnim časovima ispod njega ugledate sunce.
Beli Izvorac, Valja Prerast
Prerast Valja u zalasku sunca – Gojko Gavrilo, CC BY-SA 4.0
  • Podaci o pešačkoj stazi: Staza je laka i ukupne dužine je 7 kilometara, visinska razlika od polazne do najviše tačke je 250 metara, vreme trajanja je oko 4 sata. Pešači se šumskim i zemljanim stazama.
  • Odlazak do Rajkove pećine (vožnja oko 20 minuta, dužina puta 17 kilometara). Rajkova pećina je veoma bogata pećinskim nakitom bajkovitih oblika (nakit je sačinjen od najkvalitetnijeg belog kristalnog kalcita). Hodnici Rajkove pećine dugi su preko dva kilometra i podeljeni su u rečni i suvi horizont. Temperatura pećine je konstantnih 8 stepeni celzijusove skale, a vlažnost vazduha 100% i zato se za posetu pećini preporučuje toplija garderoba čak i u letnjem periodu. Dužina staze, dostupne posetiocima, unutar Rajkove pećine je oko 1,4 kilometara.
  • U popodnevnim satima polazak za Beograd. Dolazak u Beograd oko 20 h. Smeštaj u hotel sa 4*.
5

Peti dan: Beograd - kraj ture

  • Doručak i odjavljivanje iz hotela. Završetak ture.
prolazak kroz Lazarev kanjon izlet, Poreklo - avanturistička hiking tura
Lepenski Vir
Beograd - raskršće civilizacija
Beograd raskršće civilizacija
Miroč hiking
Miroč hiking
Đerdap vidikovac Ploče
Đerdap leptiri
Đerdap hiking
Đerdap hiking
Đerdap pešačenje
Đerdap Dunav
Lazarev kanjon vidikovac Kovej
Prolazak kroz Lazarev kanjon
Pogled sa vidikovca Lazarev kanjon
prolazak kroz Lazarev kanjon
Lazarev kanjon vidikovci hiking
prolazak kroz Lazarev kanjon izlet, Poreklo - avanturistička hiking tura
Beli Izvorac, Valja Prerast
Valja Prerast
Valja prerast
Beli izvorac obilazak
Beli Izvorac
Beli izvorac
Rajkova pećina
Rajkova pećina
Rajkova pećina