Bukulja je planina u srcu Šumadije i visoka je 696 m. Njeno ime govori o raskošnim i starim bukovim šumama koje rastu na toj planini.
Bukulja pripada grupi šumadijskih planina. Deo je šumadijske grede koja počinje od planine Avale i prostire se sve do Gledićkih planina na jugu. Izdiže se iznad Aranđelovca i Bukovičke banje. Pored bukove, obrasla je grabovom i hrastovom šumom, zbog čega predstavlja pravu oazu zelenila i čistog vazduha. Planina je vulkanskog porekla, što dokazuju granitne stene koje u sebi sadrže specifičnu kombinaciju minerala.
Pešačka tura od vrha Bukulje, gde se nalazi osmatračnica sa fenomenalnim pogledom na Šumadiju. Zatim ćemo ići do Garaškog i Bukuljskog jezera. Posetićemo i park u Bukovičkoj banji koji je jedan od najlepših u Srbiji. U njemu se nalazi najveća zbirka skulptura od belog mermera na otvorenom prostoru. Brojni su drvoredi, reprezentativna arhitektonska zdanja iz XIX veka građenih u stilu srpskog romantizma i aktivni izvori sa termalnom lekovitom vodom.
MESTO POLASKA | Beograd, pakiralište opštine Novi Beograd |
VREME POLASKA | 7.00 h |
UKLJUČENO U CENU | Prevoz
Pešačka tura sa vodičem Obilasci prema programu, organizacija ture |
NIJE UKLJUČENO | Ručak
Ostali individualni troškovi |
Dodatne napomene:
- Oprema za turu Bukulja pešačenje: standardna za pešačke ture, planinarske cipele ili sportske patike sa jačim đonom, adekvatna slojevita odeća u skladu sa vremenskim prilikama, preporučujemo štapove. Ranac, dovoljno vode i nešto hrane (voće, grickalice, sendvič)
- Podaci o pešačkoj stazi:
- Dužina: 20 km
- Ukupni uspon/spust: oko 380 m
- Težina: laka, pešači se preko livada, travnatih brežuljaka i šumskim putevima
- Trajanje: oko 6 do 7 sati sa pauzama
- Za realizaciju ture Bukulja pešačenje, neophodno je minimum 18 prijavljenih.
- Data cena je za članove „Explore Serbia“. Informacije o članstvu možete naći ovde. Za one koji nemaju člansku kartu, cena iznosi 3800 dinara.
- Sopstveni prevoz: u slučaju da dolazite sopstvenim prevozom, cena ture Bukulja pešačenje iznosi 1900 dinara (uz članske karte Explore Serbia) ili 2900 dinara (za one koji nemaju člansku kartu).
- U slučaju nedovoljnog broja prijavljenih putnika ili nepovoljnih vremenskih uslova, krajnji rok za obaveštavanje o odlaganju ili otkazu ture od strane organizatora je 2 dana pre polaska.
-
Otkazi putovanja od strane putnika:
- U slučaju otkaza putovanja od strane putnika, 5 i više dana pre datuma ture, Agencija zadržava iznos od 20 % na troškova rezervacije.
- U slučaju da putnik otkaže putovanje manje od 5 dana pre putovanja, agencija zadržava pravo na celokupan iznos. U slučaju zamene drugim putnikom koji pronađe ili sam putnik ili Agencija, putniku se vraća 90 % uplaćenog iznosa.
- U slučaju bolesti putnika i otkaza do 3 dana pre ture, uplaćeni novac se može vratiti ili se iznos može prebaciti za neku drugu turu u organizaciji Agencije, a putnik je dužan da pismenim putem pošalje medicinsku dokumentaciju o nastaloj bolesti. U slučaju bolesti putnika i otkazu manje od 3 dana pre ture, pored slanja medicinske dokumentacije o nastaloj bolesti, putnik je u obavezi da Agenciji nadoknadi učinjene troškove (troškove prevoza i organizacije putovanja), a deo novca se može refundirati.
Atrakcije u blizini
Bukulja je planina u srcu Šumadije i visoka je 696 m. Pripada grupi šumadijskih planina i deo je šumadijske grede koja počinje od planine Avale i prostire se sve do Gledićkih planina na jugu.
Planina zajedno sa banjom predstavlja pravi biser turizma o čemu svedoči veliki broj posetilaca svake godine a posebno u proleće kad je u banji najlepše.
Na samom vrhu Bukulje nalazi se osmatračnica visine 19 m sa koje se pruža jedinstven pogled na celu Šumadiju. Planina obiluje velikim brojem staza za pešačenje i predstavlja bazu za pripreme raznih sportova. Neposredna blizina brojnih istorijskih i prirodnih lokaliteta kao što su pećina Risovača, Oplenac, Marićeva jaruga, kao i vinski podrumi najkvalitetnijeg vina čine je posebno interesantnom za obilazak. Planina je u prošlosti zajedno sa Bukovičkom banjom bila mesto za odmor najvažnijih srpskih ličnosti kao što su Dositej Obradović, knez Miloš i Mihajlo Obrenović koji je u banji podigao Staro zdanje koje je bilo letnji dvorac i Parlament u kojem je često boravio. Zauzima centralni deo parka Bukovičke banje i najstariji je sačuvani objekat u parku, kao i reprezentativni primer arhitekture srpskog romantizma.
U banji se flašira najpoznatija mineralna voda ’’Knjaz Miloš’’.
Park Bukovičke banje
Park Bukovičke banje, se nalazi u samom centru Aranđelovca. Zauzima prostor od 22 hektara i predstavlja jedan od najlepših parkova u Srbiji.
Najznačajnija karakteristika ovog parka jeste to što se u njemu nalaze izvori lekovite mineralne vode koja se koristi u lečilišne svrhe. Zemljište za park kupljeno je još 1849. godine i tada su obeležene prve staze, zasađeno drveće, uređen izvor mineralne vode i kupatilo Talpara. Podizanju parka Bukovičke banje u današnjem smislu te reči pristupilo se 1856. godine, kada su prosečene staze, obrazovani drvoredi duž njih i oko drvenih stanova za posetioce formirani travnjaci, cvetnjaci i uređeno toplo kupatilo Đulara.
Pećina Risovača se nalazi na samom ulasku u Aranđelovac na desnoj obali rečice Kubršnice. Predstavlja jednu od najlepših i najuređenijih pećina u Srbiji koju godišnje poseti veliki broj kako domaćih tako i stranih turista i zaljubljenika u prirodu.
Pećina je slučajno otkrivena od strane radnika u kamenolomu a geolozi vezuju njen nastanak za period od pre oko 144 do 65 miliona godina. Predstavljala je stanište čoveka za vreme ledenog doba i čini jedno od najznačajnijih nalazišta paleolita u Evropi. Kada su 1953. godine počela prva arheološka ispitivanja otkriveni su ostaci pećinskog mamuta, medveda, pećinskog lava, bizona i dr. Godine 1983. pećina je proglašena kulturnim dobrom od velikog značaja a 1995. godine proglašena je spomenikom prirode I kategorije i stavljena pod zaštitu države.
Organizator ture Bukulja pešačenje je turistička agencija Explore Balkans doo. Uz ovaj program važi Pravilnik o izvođenju tura Explore Balkans doo. Prema članu 79. Zakona o turizmu za jednodnevne ture nije obezbeđena zaštita u pogledu garancije putovanja
Beograd - Bukovička banja
- Polazak iz Beograda u 7.00h sa parkirališta opštine Novi Beograd.
- Putovanje do Aranđelovca u trajanju od oko 1.15 h.
- Sledi obilazak i šetnja u parku u Bukovičkoj banji. Predstavlja jedan od najlepših parkova u Srbiji sa uređenim drvoredima, mermernim skulpturama i izvorima lekovite mineralne vode.
Pešačka tura na Bukulji
- Nakon obilaska parka, krećemo prevozom do vrha Bukulje i idemo do planinarskog doma.
- Pauza u planinarskom domu za doručak i kafu/čaj. Poseta osmatračnici u blizini, odakle se pruža fenomenalan pogled na grad i Šumadiju.
- Od vrha krećemo na pešačku stazu koja vodi do Garšakog jezera. Jezero je omiljeno izletište građana Aranđelovca, sa sporstkim terenima i bazenom u blizini. Bogato je ribom i predstavlja pravi raj za ribolovce. Dubina jezera je oko 22 m, a površina oko 65 ha. Veštačkog je porekla, igrađeno je 1976. godine, pregrađivanjem reke Bukulje za snabdevanje Aranđelovca i okoline vodom.
- Nastavak pešačenja ka Bukuljskom jezeru. Drugi naziv za ovo jezero je Crvena Bara i takođe je nastalo veštačkim putem za potrebe vodosnabdevanja.
- Kružnom stazom koja ide šumskim putevima vraćamo se do vrha Bukulje na 696 m.
- Informacije o pešačkoj stazi: staza je dužine oko 20 km, bez većih strmih uspona i velike visinske razlike sa ukupnim usponom i spustom oko 380 m, spada u laku kategoriju. Prelazi se za oko 6 do 7 sati hoda. Staza vodi pretežno šumskim putevima.
- Nakon pešačenja slobodno vreme za ručak u obližnjem restoranu.
- Polazak za Beograd gde stižemo najkasnije do 21h.