Jednodnevna tura u Istočnoj Srbiji za praznik – uskršnji ponedeljak. Homolje predstavljaju pravu ekološku oazu sa brojnim vodenicama, zanimljivim pećinama, legendama, mitovima i običajima.
Pešačka tura do vrha Veliki Vukan na 811 m, zatim na Mali Vukan na 752 m. Nakon pešačke ture, sledi opuštanje pored reke Mlave.
MESTO POLASKA | Novi Sad, kod Merkatora
Beograd, pakiralište opštine Novi Beograd |
VREME POLASKA | 5.30h
7h |
UKLJUČENO U CENU | Prevoz minibusom iz Beograda
Vodič i oranizacija ture |
NIJE UKLJUČENO | Ručak
Ostali nepomenuti troškovi |
Dodatne napomene:
- Oprema za turu Homoljske planine – Veliki i Mali Vukan: Duboke planinarske cipele sa vibram đonom, ranac, slojevita garderoba, prilagođena vremenskim uslovima, preporučujemo štapove, poneti dovoljno vode i malo hrane (grickalice, sendviči, voće).
- Podaci o pešačkoj stazi:
- Dužina: 12 km
- Ukupni uspon/spust: oko 750 m
- Težina: srednja
- Trajanje: oko 6-7h sa pauzama
- Za realizaciju ture Homoljske planine – Veliki i Mali Vukan, neophodno je minimum 18 prijavljenih.
- Data cena je za članove „Explore Serbia“. Informacije o članstvu možete naći ovde. Za one koji nemaju člansku kartu, cena iznosi 2800 dinara.
- Prevoz iz Novog Sada: doplata iznosi 1000 dinara.
- Sopstveni prevoz: u slučaju da dolazite sopstvenim prevozom, cena ture iznosi 1600 dinara (uz članske karte Explore Serbia) ili 2200 dinara (za one koji nemaju člansku kartu).
- U slučaju nedovoljnog broja prijavljenih putnika ili nepovoljnih vremenskih uslova, krajnji rok za za obaveštavanje o odlaganju ili otkazu ture od strane organizatora je 2 dana pre polaska.
Atrakcije
Homoljske planine
Homoljske planine pripadaju Karpatsko-balkanskoj grupi planina. Izgrađene su pretežno od škriljaca i krečnjaka. Nalaze se su između Zviške kotline na severu i Žagubičke kotline na jugu, kao i između Mlavske kotline na zapadu i izvorišnih delova Gornjeg Peka na istoku. Prosečna visina je oko 900 metara, a najviši vrh je Oman na 962 metra. Planine su bogate gustom šumom i mnogim rečnim izvorima. Niži delovi Homoljskih planina obrasli su hrastovim šumama, na srednjim delovima su hrastove i bukove šume, dok se na najvišim delovima nalaze se pašnjaci i livade, i na njima katuni i bačije, starinska stočarska staništa, gde pasu stada ovaca, od čijeg se mleka pravi homoljski sir.
U administrativnom smislu Homolje skoro u potpunosti pripada opštini Žagubica, koja se graniči sa opštinama: Petrovac, Despotovac, Bor, Majdanpek i Kučevo.
Manastir Gornjak
Manastir izgrađen u XIV veku, leži na manjem, proširenom platou Mlave u Gornjačkoj klisuri. Prislonjen je uz kamene litice Jaževca ispod koga promiče brza i bistra Mlava. Manastir je zadužbina kneza Lazara. Prema istorijskim izvorima, u manastiru se živelo bez prekida. Od srednjevekovnih građevina sačuvane su: glavna manastirska crkva posvećena Vavedenju i isposnica u pećini, posvećena Sv Nikoli.
Organizator ture je turistička agencija Explore Balkans doo. Uz ovaj program važi Pravilnik o izvođenju tura Explore Balkans doo.
Prema članu 79. Zakona o turizmu za jednodnevne ture nije obezbeđena zaštita u pogledu garancije putovanja
Beograd - Petrovac na Mlavi - Ždrelo
- Polazak iz Novog Sada u 5.30h
- Polazak iz Beograda u 7h
- Putovanje preko Požarevca, Petrovca na Mlavi do sela Ždrelo
Planinarska tura do vrha Veliki i Mali Vukan
- Planinarska tura počinje od sela Ždrelo i ide prelepom stazom, prvo do vrha Veliki Vukan na 811 m, zatim do vrha Mali Vukan na 752 m. U početnom delu staze je jak i konstantan uspon, koji delom ide kroz šumu, delom stenovitim deonicama. Sa vrhova se pruža fenomenalan pogled na okolne planine.
- Nakon pauze i odmora, sledi spust kroz bukovu, zatim borovu šumu kružnom stazom nazad do sela Ždrelo.
- Nakon pešačke ture, odlazak do manastira Gornjak i ručak u obližnjem restoranu na obali reke Mlave, gde možete probati nešto od homoljskih specijaliteta: ovčji i kravlji sir, homoljsko jagnje, kačamak, pastrmka.
- Obilazak manastira po želji. Manastir leži na manjem, proširenom platou Mlave u Gornjačkoj klisuri. Prislonjen je uz kamene litice Ježevca ispod koga promiče brza i bistra Mlava. Manastir je zadužbina kneza Lazara i podignut je u XIV veku.
- Podaci o pešačkoj stazi: dužine oko 12 km, trajanje oko 6h-7h sa pauzama, sa visinskom razlikom od 640 m, ukupnim usponom i spustom oko 750 m. Staza spada u srednju kategoriju.
- Povratak u Beograd u večernjim satima do 21h.