Krstarenje kroz najatraktivniji deo Djerdapske klisure, kroz Mali i Veliki Kazan, gde ćete videti Tabula Traina, skulpturu Decibela Rexa.
Nakon krstarenja, može se obići Lepenski vir, Golubački grad i tvrđava.
MESTO POLASKA | 20 km od Donjeg Milanovca ka Kladovu | |
POČETAK KRSTARENJA | 11 h ili po dogovoru | |
PREVOZ | sopstveni | |
UKLJUČENO U CENU | Krstarenje Đerdapskom klisurom u trajanju od 90 min Vodič |
|
NIJE UKLJUČENO | Prevoz
Ulaznica za Lepenski vir (450 dinara) Ulaznica za Golubački grad (600 dinara) |
Prijave i informacije:
- Telefonom na +381 69 655 777
- E-mailom na info@explore-serbia.rs
- Tura Djerdap krstarenje se realizuje za minimum 4 prijavljenih
Djerdapska klisura
Đerdapska klisura je najveća rečna probojnica u Evropi, nastala tamo gde je moćni Dunav probio Karpatske planine u dužini od 90 kilometara. Čine je četiri klisure: Golubačka, Gospođin vir – čije je turističko središte Lepenski Vir, Kazan (najveća rečna dubina 90 m) i Sipska, i tri kotline: Ljupkovska, Donjomilanovačka i Oršavska. Ovde u Đerdapu Dunav je najdublji 90 m, najuži 140 m, ali i najširi, skoro 7 km kod Golupca.
Organizator ture je turistička agencija Explore Balkans doo. Uz ovaj program važi Pravilnik o izvođenju tura Explore Balkans doo.
Prema članu 79. Zakona o turizmu za jednodnevne ture nije obezbeđena zaštita u pogledu garancije putovanja
Dolazak na početno mesto krstarenja-stanica Varnica
- Okupljanje grupe pred krstarenje u 11 h na početnm mestu odakle kreće krstarenje – stanica Varnica koja se nalazi na 20 km od Donjeg Milanovca ka Kadovu
Krstarenje Djerdapskom klisurom
- Krstarenje kroz najatraktivniji deo Djerdapske klisure. Krstarenje traje 90 minuta i prolazimo kroz Veliki i Mali Kazan, pored manastira Mrakonije, Hajdučke vodenice, skulpture Decebal Rex i Trajanove table
- Nakon krstarenja odlazak u obližnji restoran na ručak. Preporuka za ovaj kraj je rečna riba.
- Slobodno vreme za šetnju pored Dunava.
Donji Milanovac – Golubačka tvrđava
- Fakultativni obilazak areheološkog lokaliteta Lepenski vir
- Odlazak u Golubac
- Dolazak u Golubački grad. Obilazak i razgledanje tvrđave iz XV veka u pratnji lokalnog vodiča
- Kraj programa
Nacionalni park Djerdap
Dunav na keltskom jeziku znači reka ili voda. Ne zna se kada je prvi talas Panonskog mora počeo da dubi masive između Balkana i Karpata, otvaajući Gvozdena vrata i stvarajući današnji Đerdap. Ovom čudu prirode, Persijanci su dali ime Girdap ili vrtlog, a rimski vojnici, po naređenju imeratora Trajana presekli su put kroz đerdapske stene koji je za tadašnje rimsko carstvo imao veliki strateški i ekonomski značaj.
Đerdapska klisura je najveća rečna probojnica u Evropi, nastala tamo gde je moćni Dunav probio Karpatske planine u dužini od 90 kilometara. Čine je četiri klisure: Golubačka, Gospođin vir – čije je turističko središte Lepenski Vir, Kazan (najveća rečna dubina 90 m) i Sipska, i tri kotline: Ljupkovska, Donjomilanovačka i Oršavska. Ovde u Đerdapu Dunav je najdublji 90 m, najuži 140 m, ali i najširi, skoro 7 km kod Golupca.
Nacionalni park Đerdap je najveći u Srbiji. Pravi je raj za avanturiste, ljubitelje prirode, ribolovce i lovce. Ovim zaštićenim prostorom obuhvaćeno je čak deset rezervata prirode, deset celina raznovrsnog nasleđa prirode, istorije i lepote, kakvu sa sobom nose velike reke: Lepenski Vir, Veliki i Mali Štrbac sa Trajanovom tablom, Golubački grad, Bosman – Sokolovac, Čoka Njalta sa Pesačom, Bojana, Tatarski vis, Šomrda, Ciganski potok i kanjon Boljetinske reke – Greben.
Zbog svojih raznolikosti i rariteta Nacionalni park Đerdap je pravi naučnoistraživački centar u prirodi. Rezervat prirode Veliki i Mali Štrbac, jedan je od naučno najzanimljivijih i turistički najatraktivnijih predela Nacionalnog parka, sa vrlo raznovrsnom i vrlo rasprostranjenom reliktnom vegetacijom, ali i rimskim natpisom, u nauci poznatim kao Tabula Traiana koji se nalazi na samom izlazu iz Đerdapske klisure. Potiče iz 100. godine nove ere, a obeležavala je završetak deonice puta kroz Donju klisuru. Rezervat Čoka Njalta, sa Pesačom, predstavlja tipično utočište reliktnih i retkih vrsta drveća i njihovih zajednica, dok je Šomrda stanište biljne vrste zelenike koja raste na jugoistočnim padinama istoimenog vrha, na mestu zvanom Radisavljev krak.
Golubac
Golubačka tvrđava: nalazi se na ulazu u Đerdapsku klisuru na mestu rimskog utvrđenja Cuppae, pominje se u XV veku, ali ima idicija da je izgrađena ranije. Sagrađena je na strmom stenovitom obronku iznad same reke i upotrebljavana je sve do povlačenja Turaka. Spada u najslikovitije i najbolje očuvane srednjevekovne građevine.
Tvrđava je građena lepezasto i sastoji se od tri dela: prednjeg, zadnjeg i gornjeg grada (sa citadelom). Čini ga ukupno 10 kula i dve velike kolske kapije. Ispred tvrđave je bilo civilno naselje, o čemu danas svedoče samo neki delimično istraženi objekti.
Golubac je imao burnu istoriju. Tokom srednjeg veka, vodile su se mnoge bitke oko njega, naročito između Osmanskog carstva i Ugarske.
Zbog svog istorijskog značaja i izuzetne arhitektonske vrednosti, Golubačka tvrđava je proglašena za spomenik od izuzetnog značaja 1979. godine.