Sokolska planina koja se često naziva i u množini Sokolske planine, jedna je od četiri planine koje čine grupu Podrinjskih planina zajedno s Jagodnjom, Boranjom i Gučevom.
Sokolska planina je najveći brdski venac rađevinsko-jadarskog Podrinja. Uzdiže se jugoistočno od grada Krupnja, omeđena je tokovima reka Drine i Uzovnice na zapadu, reke Ljuboviđe na jugu i Krive reke i Bogoštice na severoistoku, a odvaja krajeve Rađevinu (i Jadar) od Podrinja, odnosno Azbukovicu od Rađevine. Najviši vrh Sokolske planine je Rožanj (973 m) i nalazi se na tromeđi opština Osečina, Ljubovija i Krupanj.
Na obroncima planine, na jednoj steni ispod najvišeg vrha nalaze se ostaci utvrđenja Soko grad, a ispod njega se nalazi manastir Svetog Nikole – Soko.
Planina je najverovatnije dobila ime po starom gradu Soko, a grad, po mnoštvu sokolova koji su se oko njega legli. Turci su okupacijom grada zadržali domaće ime Soko, što je i najvažniji dokaz da je utvrđenje postojalo i ranije, pre dolaska Turaka.
Na ovoj pešačkoj turi ići ćemo do najvišeg vrha Rožanj, posetićemo Soko grad, manastir Soko i etno selo „Sokolske kolibe“.
MESTO POLASKA | Novi Sad, kod Merkatora
Beograd, pakiralište opštine Novi Beograd |
VREME POLASKA | 4.30 h (Novi Sad)
6.00 h (Beograd) |
UKLJUČENO U CENU | Prevoz iz Beograda
Pešačka tura sa vodičem Ulaznice za etno selo „Sokolske kolibe“ Osiguranje od nezgode Obilasci prema programu i pratilac grupe |
NIJE UKLJUČENO | Ručak
Prevoz iz Novog Sada Ostali nepomenuti troškovi |
Dodatne napomene:
- Oprema za turu Sokolske planine: standardna za pešačke ture, planinarske cipele ili sportske patike sa jačim đonom, adekvatna odeća u skladu sa vremenskim prilikama. Ranac, štapovi, dovoljno vode i nešto hrane (voće, grickalice…)
- Podaci o pešačkoj stazi:
- Dužina: 15 km
- Ukupni uspon/spust: 380/580 m
- Težina: srednje-laka
- Trajanje: oko 5 do 6 sati sa pauzama
- Za realizaciju ture, neophodno je minumum 18 prijavljenih.
- Data cena je za članove „Explore Serbia“. Informacije o članstvu možete naći ovde. Za one koji nemaju člansku kartu, cena iznosi 4400 dinara.
- Prevoz iz Novog Sada: doplata iznosi 1200 dinara.
- Sopstveni prevoz: za ovu turu sopstveni prevoz nije moguć, jer početna i krajnja tačka pešačenja nisu iste.
- U slučaju nedovoljnog broja prijavljenih putnika ili nepovoljnih vremenskih uslova, krajnji rok za za obaveštavanje o odlaganju ili otkazu ture je 2 dana pre polaska.
-
Otkazi putovanja od strane putnika:
- U slučaju otkaza putovanja od strane putnika, 5 i više dana pre datuma ture, Agencija zadržava iznos od 20 % na troškova rezervacije.
- U slučaju da putnik otkaže putovanje manje od 5 dana pre putovanja, agencija zadržava pravo na celokupan iznos. U slučaju zamene drugim putnikom koji pronađe ili sam putnik ili Agencija, putniku se vraća 90 % uplaćenog iznosa.
- U slučaju bolesti putnika i otkaza do 3 dana pre ture, uplaćeni novac se može vratiti ili se iznos može prebaciti za neku drugu turu u organizaciji Agencije, a putnik je dužan da pismenim putem pošalje medicinsku dokumentaciju o nastaloj bolesti. U slučaju bolesti putnika i otkazu manje od 3 dana pre ture, pored slanja medicinske dokumentacije o nastaloj bolesti, putnik je u obavezi da Agenciji nadoknadi učinjene troškove (troškove prevoza i organizacije putovanja), a deo novca se može refundirati.
Atrakcije
Na obroncima planine nalazi se ostaci utvrđenja Soko grad, a ispod njega se nalazi Manastir Svetog Nikole – Soko. Sve vreme postojanja tvrđave, uz ovaj objekat širilo se njegovo predgrađe zaštićeno palisadom, a kasnije i zidom, utvrđenjem. Manastir je zadužbina episkopa šabačkog gospodina Lavrentija. Posvećen je Sv. vladici Nikolaju Velimiroviću koji se slavi 03.maja. Crkva, u čijem oltaru se čuva deo moštiju Sv. Vladike Nikolaja, sagrađena je 1994. godine i pripada moravskom stilu. U krugu manastirskog kompleksa nalazi se i muzej.
Soko Grad je proglasen Predelom izuzetnih prirodnih vrednosti. Soko Grad je tvrđava koja nikada nije osvojena borbom već je uvek menjala gospodare mirovnim ugovorima. Ona je jedna od tvrđava u kojoj su se Turci najduže zadržali. Grad/utvrđenje se izdiže na stenovitoj litici iznad manastira svetog Nikolaja i doline Sokolske reke. Ovo utvrđenje je nastalo u srednjovekovnoj Srbiji, ali je najpoznatiji po svojoj ulozi za vreme Osmanske okupacije Srbije, tokom koga je postao jedno od najozloglašenijih mučilišta pravoslavnog stanovništva. Neosvojivo utvrđenje bio je sve do 1862. godine kada su Turci ključeve ovoga grada predali knezu Mihailu Obrenoviću.
Organizator ture je turistička agencija Explore Balkans doo. Uz ovaj program važi Pravilnik o izvođenju tura Explore Balkans doo. Prema članu 79. Zakona o turizmu za jednodnevne ture nije obezbeđena zaštita u pogledu garancije putovanja
Beograd – Valjevo – Proslop
- Polazak iz Novog Sada u 4.30h
- Polazak iz Beograda u 6.00h
- Putovanje preko Valjeva, Osečine i Pecke do prevoja Proslop. Usputna pauza za kafu.
Pešačka tura na Sokolskoj planini
- Kratka priprema za pešačenje, oko 9h polazak na turu od Preslopa, prevoja između Medvednika i Sokolskih planina na 650 m visine.
- Staza vodi grebenskim putem u dužini od 4 km.
- Na putu do vrha Rožanj, obići ćemo etno selo „Sokolske kolibe“, imanje koje se bavi uzgojem autohtonih rasa životinja i koje je napravljano u stilu planinskih, pastirskih koliba, bačija. Cilj je očuvanje starih, gotovo izumrlih vrsta i rasa domaćih životinja. Od 2020. godine imanje je otvoreno za posetioce i od tada nudi usluge smeštaja, hrane i pića.
- Nastavak pešačenja do vrha Rožanj na 973 m gde ćemo napraviti pauzu za odmor i uživanje u prelepim pogledima.
- Sledi spust i pešačenje u dužini od 2,5 km do Soko grada. Videćemo ostatke starog utvrđenja iz antičkog doba. Na ostacima donžon kule podignut je pozlaćeni krst i uređen vidikovac.
- Nastavak pešačke ture u dužini od 1,5 km do manastira Soko, posvećenog Sv. Nikolaju Velimiroviću. Usput obilazak 10 malih kapela u spomen na 10 Božijih zapovesti.
- Pešačka staza završava kod manastira Soko.
- Dužina staze je oko 15 km, sa oko 380 m uspona i 580 m spusta. Staza se prelazi za nekih 5 do 6 sati hoda sa pauzama.
Soko grad – Ljubovija – Beograd
- Nakon pešačenja odlazimo ka Ljuboviji varošici na Drini koja predstavlja centar Azbukovice. Slobodno vreme.
- U Ljuboviji je moguće organizovati i ručak u nekom od restorana.
- Povratak za Beograd gde stižemo oko 22h.