Hiking tura u veličanstvenoj Djerdapskoj klisuri sa prekrasnim pogledom na moćni Dunav. Djerdapska klisura, poznata kao Gvozdena kapija, najduža je i najdublja klisura u Evropi. Proteže se na udaljenosti od oko 100 km i obiluje istorijskim i kulturnim znamenitostima.
Na ovoj pešačkoj turi ići ćemo do prelepog vidikovca Sokolovac. Zatim nastavljamo duž grebena do prirodnog rezervata Čoka Njalta. Ovaj rezervat je dom raznovrsne flore i faune. Na kraju ture, posetićemo atraktivan kanjon Boljetinske reke, gde ćete se diviti impresivnim stenama.
MESTO POLASKA | Beograd, pakiralište opštine Novi Beograd |
VREME POLASKA | 7h |
UKLJUČENO U CENU | Prevoz iz Beograda
Pešačka tura u Nacionalnom parku Đerdap Ulaznica za Nacionalni park Đerdap Vodič i organizacija ture Osiguranje od nezgode |
NIJE UKLJUČENO | Ručak
Prevoz iz Novog Sada Ostali nepomenuti troškovi |
Dodatne napomene:
- Oprema za turu Djerdap hiking-Sokolovac, kanjon Boljetinske reke: Duboke planinarske cipele, ranac, slojevita garderoba, prilagođena vremenskim uslovima, preporučujemo štapove, poneti dovoljno vode i malo hrane (grickalice, sendviči, voće).
- Podaci o pešačkoj stazi:
- Dužina: 16 km
- Ukupni uspon/spust: oko 800 m
- Težina: srednje-laka
- Trajanje: oko 6h-7h sa pauzama
- Za realizaciju ture, neophodno je minimum 18 prijavljenih.
- Data cena je za članove „Explore Serbia“. Informacije o članstvu možete naći ovde. Za one koji nemaju člansku kartu, cena iznosi 5200 dinara.
- Sopstveni prevoz: u slučaju da dolazite sopstvenim prevozom, cena ture iznosi 2900 dinara (uz članske karte Explore Serbia) ili 3900 dinara (za one koji nemaju člansku kartu).
- Prevoz iz Novog Sada: doplata iznosi 1200 dinara. Druga opcija je doći vozom do železničke stanice Novi Beograd, gde možete čekati naš prevoz. Red vožnje možete videti ovde.
- Osiguranje od nezgode: da bi bila aktivna ova vrsta osiguranja, potrebno je da nam prilikom prijave pošaljete svoj matični broj (JMBG).
- U slučaju nedovoljnog broja prijavljenih putnika ili nepovoljnih vremenskih uslova, krajnji rok za za obaveštavanje o odlaganju ili otkazu ture od strane organizatora je 2 dana pre polaska.
- Otkazi putovanja od strane putnika:
- U slučaju otkaza putovanja od strane putnika, 5 i više dana pre datuma ture, Agencija zadržava iznos od 20 % na troškova rezervacije.
- U slučaju da putnik otkaže putovanje manje od 5 dana pre putovanja, agencija zadržava pravo na celokupan iznos. U slučaju zamene drugim putnikom koji pronađe ili sam putnik ili Agencija, putniku se vraća 90 % uplaćenog iznosa.
- U slučaju bolesti putnika i otkaza do 3 dana pre ture, uplaćeni novac se može vratiti ili se iznos može prebaciti za neku drugu turu u organizaciji Agencije, a putnik je dužan da pismenim putem pošalje medicinsku dokumentaciju o nastaloj bolesti. U slučaju bolesti putnika i otkazu manje od 3 dana pre ture, pored slanja medicinske dokumentacije o nastaloj bolesti, putnik je u obavezi da Agenciji nadoknadi učinjene troškove (troškove prevoza i organizacije putovanja), a deo novca se može refundirati.
Organizator ture je turistička agencija Explore Balkans doo. Uz ovaj program važi Pravilnik o izvođenju tura Explore Balkans doo. Prema članu 79. Zakona o turizmu za jednodnevne ture nije obezbeđena zaštita u pogledu garancije putovanja
Beograd – Djerdapska klisura
- Polazak iz Beograda sa parkirališta opštine Novi Beograd u 7.00h.
- Putovanje prema Đerdapskoj klisuri, autoputem preko Požarevca, zatim do Golupca.
- Usputna pauza u trajanju od 30 minuta.
Nacionalni park Djerdap: hiking tura
- Nastavak putovanja ka Nacionalnom parku Đerdap, dolazak na početnu tačku pešačenja.
- Pešačenje podrazumeva izlazak na vidikovac Sokolovac, od ušća reke Pesače u Dunav, prelazak preko grebena Čoka Njalta i spust do atraktivnog kanjona Boljetinske reke. Staza obiluje lepim vidicima ka Dunavu i vrhu Šomrda.
- Rezervat Čoka Njalta sa Pesačom, predstavlja tipično utočište reliktnih i retkih vrsta drveća i njihovih zajednica, dok je Šomrda stanište biljne vrste zelenike koja raste na jugoistočnim padinama istoimenog vrha, na mestu zvanom Radisavljev krak.
- Kanjon Boljetinske reke se celom svojom dužinom do ušća u Dunav nalazi u sastavu rezervata prirode Kanjon Boljetinske reke – Greben. Tektonski poremećaji u dalekoj prošlosti ostavili su u ovom predelu, značajne tragove savijanja, nabiranja i ukrštanja slojeva stena različitih boja. Osnova je sačinjena od crvenog peščara iz doba Perma i Jure. Ovi tragovi sabijanja, nabiranja i ukrštanja slojeva stena različitih boja su retkost u Evropi, pa samim tim imaju veliki značaj u geologiji.
- Pešačka staza završava u blizini arheološkog nalazišta Lepenski vir.
- Pešačka tura spada u srednje-laku kategoriju, u trajanju od oko 6h – 7h sa pauzama, dužine oko 16 km, sa ukupnim usponom i spustom oko 800 m.
- Po završetku pešačenja moguće je organizovati kasni ručak u nekom od obližnjih restorana.
- Planirani povratak u Beograd je do 21h.
Nacionalni park Djerdap
Dunav na keltskom jeziku znači reka ili voda. Ne zna se kada je prvi talas Panonskog mora počeo da dubi masive između Balkana i Karpata, otvaajući Gvozdena vrata i stvarajući današnji Đerdap. Ovom čudu prirode, Persijanci su dali ime Girdap ili vrtlog, a rimski vojnici, po naređenju imeratora Trajana presekli su put kroz đerdapske stene koji je za tadašnje rimsko carstvo imao veliki strateški i ekonomski značaj.
Đerdapska klisura je najveća rečna probojnica u Evropi, nastala tamo gde je moćni Dunav probio Karpatske planine u dužini od 90 kilometara. Čine je četiri klisure: Golubačka, Gospođin vir – čije je turističko središte Lepenski Vir, Kazan (najveća rečna dubina 90 m) i Sipska, i tri kotline: Ljupkovska, Donjomilanovačka i Oršavska. Ovde u Đerdapu Dunav je najdublji 90 m, najuži 140 m, ali i najširi, skoro 7 km kod Golupca.
Nacionalni park Đerdap je najveći u Srbiji. Pravi je raj za avanturiste, ljubitelje prirode, ribolovce i lovce. U našem članku o Đerdapu, možete videti kako sve možete provesti vreme u ovom nacionalom parku.
Ovim zaštićenim prostorom obuhvaćeno je čak deset rezervata prirode, deset celina raznovrsnog nasleđa prirode, istorije i lepote, kakvu sa sobom nose velike reke: Lepenski Vir, Veliki i Mali Štrbac sa Trajanovom tablom, Golubački grad, Bosman – Sokolovac, Čoka Njalta sa Pesačom, Bojana, Tatarski vis, Šomrda, Ciganski potok i kanjon Boljetinske reke – Greben.
Zbog svojih raznolikosti i rariteta Nacionalni park Đerdap je pravi naučnoistraživački centar u prirodi. Rezervat prirode Veliki i Mali Štrbac, jedan je od naučno najzanimljivijih i turistički najatraktivnijih predela Nacionalnog parka, sa vrlo raznovrsnom i vrlo rasprostranjenom reliktnom vegetacijom, ali i rimskim natpisom, u nauci poznatim kao Tabula Traiana koji se nalazi na samom izlazu iz Đerdapske klisure. Potiče iz 100. godine nove ere, a obeležavala je završetak deonice puta kroz Donju klisuru. Rezervat Čoka Njalta, sa Pesačom, predstavlja tipično utočište reliktnih i retkih vrsta drveća i njihovih zajednica, dok je Šomrda stanište biljne vrste zelenike koja raste na jugoistočnim padinama istoimenog vrha, na mestu zvanom Radisavljev krak.